FREE TEACHING AND RITUAL

Prayer Service for Türkiye and Syria

Türkiye ve Suriye için Dua ve Topluluk Ritüeli
with Daniel Foor & Nermin Soyalp

prayer service for turkiye and syria ancestral medicine 675 800

60 min. / 11:00am EST | 8:00am PST | 17:00 CET | 19:00 TRT

Friday, February 17, 2023

Meeting ID: 892 6204 6209
Password: 071501

Donation Links:

We strongly encourage charitable contributions to reputable relief organizations. Although there are many options, we believe these three to be well-established and with good reputations:

Our Invitation:

(see below for Turkish translation) – (Türkçe çeviri için aşağıya bakın)

In times of tragedy and upheaval, prayer and community ritual is important for both the living and the dead. Especially when we have already helped in the material ways available to us, extending compassion and spiritual support is another form of response, a further expression of love and non-abandonment. This type of care can be especially important for those making their way home, for the transitioning dead.

This gathering will be guided in an inclusive, interfaith spirit that is both open to people of all faiths and orientations to the sacred. And the space aims to be culturally welcoming to Muslim participants. In addition to the teaching in English and live translation in Turkish, prayer from the heart will be offered and welcome in Arabic and Kurdish. After sharing in main group an hour, participants will be welcome to stay for breakout spaces, including for Turkish and Arabic speakers.

The gathering will be recorded and shared with all who register to encourage those unable to join live to still join in the larger prayer on their own schedule. People of all backgrounds and faiths are warmly welcome to assist in the communal prayer.

May we move with one heart and as one body to care for life and death and all that is between.

Trajik ve çalkantılı zamanlarında, hem yaşayanlar hem de ölenler için dua ve topluluk ritüeli önemlidir. Özellikle elimizdeki maddi yollarla yardım ettikten sonra, şefkat ve manevi destek vermek başka bir karşılık biçimidir, sevginin ve terk etmemenin daha ileri bir ifadesidir. Bu tür bir ihtimam, huzur yolunda, toprağa dönenler için özellikle önemli olabilir.

Bu birliktelik, hiç bir inanç farklılığı gözetmeden, tüm kutsal inançlara sahip katılımcılara açıktır. Ve alan, Müslüman katılımcılar ve kültürel değerleriyle daha anlam kazanacaktır. Ingilizce sunum ve Türkçe eş zamanlı çevirinin yanı sıra Arapça ve Kürtçe yürekten gelen dualar sunulacaktır. Ana grupta bir saat paylaşımdan sonra, katılımcılar isterlerse, İngilizce, Türkçe ve Arapça konuşanlar, dillerine göre, Zoom ara odalarına davet edilecektir.

Bu birliktelik kaydedilecek ve kayıt yaptıran herkesle, canlı katılamazlarsa dahi, vakitleri oldugunda rituelin bir parçası olabilmelerine destek için paylaşılacaktır. Her geçmişe ve inanca sahip insanlar toplu duaya katılmaya içtenlikle davetlidir.

Hayata, ölüme, ve arasında arasında kalan herşeye özen göstermek icin bir kalp ve bir vücut olarak hareket etmek umuduyla.

إِنَّا لِلَّٰهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ
Surely we are from God and to God we will return. Quran 2:156
Muhakkak ki biz Allah'tan geldik ve Allah'a döneceğiz.

About the Ritual Co-Leads

daniel foor ancestral medicine bio sq

Daniel Foor, PhD

Dr. Foor is a licensed psychotherapist, doctor of psychology, and the author of Ancestral Medicine: Rituals for Personal and Family Healing. He is an initiate in the Òrìṣà tradition of Yoruba-speaking West Africa and has learned from teachers of Mahayana Buddhism, Islamic Sufism, and the older ways of his English and German ancestors. Daniel is passionate about training aspiring leaders and change makers in the intersections of cultural healing, animist ethics, and applied ritual arts. He currently lives with his wife and two daughters near Granada, Spain in the foothills of the Sierra Nevada Mountains. Learn More

Daniel Foor, PhD, lisanslı psikoterapist, psikoloji yüksek doktoru ve Ancestral Medicine: Rituals for Personal and Family Healing kitabının yazarıdır. O, Yoruba dili konuşan Batı Afrika’nın Òrìṣà geleneğinde bir inisiyedir. Mahayana Budizmi, İslami Sufizm ileri gelenlerinden ve kendi İngiliz ve Alman atalardan eski yolları öğrenmiştir. Daniel, gelecek vadeden liderler ve kültürel şifa, animist etik ve uygulamalı ritüel sanatların kesişim noktalarında değişim yaratanları yetiştirme konusunda özveriyle çalışmaktadır. Şu anda eşi ve iki kızıyla birlikte Granada, İspanya yakınlarında Sierra Nevada Dağları’nın eteklerinde yaşamaktadır. Daha fazla bilgi için: ancestralmedicine.org/bio.

nermin soyalp ancestral medicine 800sq

Nermin Soyalp, PhD

Nermin Soyalp, PhD is an organizational psychologist and leadership consultant with consulting firm, Vega Factor. She graduated from Hacettepe University (Ankara, Turkey) in Statistics, and later received her MA in Organizational Psychology and Ph.D. in Historical trauma and healing in California. Nermin is a dialogue facilitator and educator for the nonprofit Healing the Wounds of History and a practitioner-in-training through the Ancestral Medicine Practitioner Network. She currently lives in the San Francisco Bay Area. Learn More

Nermin Soyalp, PhD danışmanlık firması Vega Factor’de örgütsel psikolog ve liderlik danışmanıdır. Hacettepe Üniversitesi’nden (Ankara, Türkiye) İstatistik bölümünden mezun oldu. Daha sonra Örgütsel Psikolojisi alanında yüksek lisansini ve Tarihsel travma ve iyilesme konusunda doktorasini Kaliforniya’daki tamamladi. Nermin, kamu yarari bir kuruluşda, Tarihin Yaralarını İyileştirmek uzerine diyalog kolaylaştırıcısı ve eğitimcisidir. Ayni zamanda, Ancestral Medicine Ağı aracılığıyla eğitimine devam etmekte olan bir uygulayıcıdır. Şu anda San Francisco, Kaliforniya’da yaşıyor. Daha fazla bilgi için: nerminsoyalp.com.

Translate